2024.01.26 godz. 13:17 Kielce, Świętokrzyskie

Meble po dziadku

Wyjaśnienie sytuacji

Moja sytuacja jest następująca. Mój dziadek zmarł nagle, pozostawiając po sobie bardzo dużo cennych pamiątek, m.in. stary sekretarzyk po swojej babci a mojej praprababci. Dziadek miał troje dzieci: 2 córki i jednego syna. Któregoś dnia moja kuzynka od strony ciotki przyjechała do nas do domu, a moja matka (2 córka dziadka) wydała jej ten zabytkowy sekretarzyk, podobno po uprzedniej konsultacji z nią, ale nie konsultując tego z nikim innym z rodziny. Czy moja matka miała prawo tak zrobić? Z tego co mi wiadomo, dziadek nie zostawił żadnego testamentu.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2024 14:35

Po zmarłym do spadku powołane zostały dzieci zmarłego (zakładając, że żona już nie żyła). A zatem to dzieci, w tym Pana matka była uprawniona do dysponowania majątkiem spadkowym (zakładając, że przeprowadzono postępowanie spadkowe tudzież dział spadku). W każdym razie Pan nie ma żadnych uprawnien do jakichkolwiek roszczeń wynikających ze spadku po dziadku, w sytuacji gdy żyją spadkobiercy ustawowi
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)