2022.08.22 godz. 14:31 Bogatynia, Dolnośląskie

Wypadek w hotelu

Wyjaśnienie sytuacji

Moje dziecko wbiegając do hotelu w drzwi ruchome(kręcące się w koło), potknęło się i uderzyło głową w szybę,szyba pękła,hotel każe nam ponieść koszty szyby(od 16 do 23 tysięcy zł ),czy nie chroni mnie rządne prawo jeśli czyn nie był zamierzony ,dziecko nie niszczyło ,po prostu wbiegło z kolegami i się potknęło o ich nogi,nie wiem jakiej jakości są te szyby ,jeśli głowa12 latka szczupłego,warzącego niecałe 40 kg,uszkodziła taką szybę,hotel karze nam ponieść koszty ,jesteśmy bezradni, a to jest to dla nas niemożliwe,czy nie chroni nas nic przed takimi wydarzeniami życiowymi ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2022 14:54

Dzień dobry, hotel zapewne żąda zapłaty na podstawie tzw. winy w nadzorze (art. 427 Kodeksu cywilnego). To po stronie hotelu będzie spoczywał ciężar dowodu co do braku należytego pilnowania dziecka, gdy Państwo możecie wykazywać, że pilnowaliście dziecko, ale to był zwyczajny wypadek. Poza tym faktycznie można się bronić m.in. tym, że taka szyba nie powinna tak łatwo się rozbić, a żądanie hotelu jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Z pewnością taka sprawa nie jest z automatu przegrana i jest się czego "chwycić". Pozdrawiam, adwokat Michał Filec
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)