2021.07.03 godz. 12:53 Przechlewo, Pomorskie

Czy coś się należy ze spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Mojego męża tata pochodził z gospodarstwa. Pole które posiadał podzielił na działki. Dwie działki sprzedał, 3 zostały przepisane na rodzeństwo męża. Został dom i 2 budynki gospodarcze które jak twierdzi siostra męża maja być jej. Mój mąż nie dostał by nic. A jeżeli mój mąż to chce to w aneksie przepisu ma być zawarte że musi zapewnić 1 ciepły posiłek dla taty i nigdy nie bedzie mógł tego sprzedać. Czy taki aneks jest możliwy? Jeżeli niestety mojego męża tata by zmarł a siostra przejeła całe gospodarstwo to czy mojemu mężowi należy się jakiś zachowek po tacie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Lip 2021 21:52

Zastrzeżenie, że nie będzie mógł tego sprzedać jest niedopuszczalne. Żaden notariusz nie zamieści takiego zobowiązania w akcie. Najlepiej niech mąż zawrze z ojcem umowę dożywocia. Tam może zobowiązać się do tego posiłku praz pomocy ojcu do jego śmierci.