2024.02.29 godz. 15:00 Białogard, Zachodniopomorskie

Dziedzinie długu

Wyjaśnienie sytuacji

Mojej mamie zmarł w styczniu brat który nie miał żadnego majątku materialnego i finansowego tylko zostawił po sobie dług alimentacyjny i dług w szpitalu za leczenie. Jego córka i wnuki się zrzekają spadku po nim. Czy w takiej sytuacji spadek przejdzie na rodzeństwo czyli moja mamę? ( mama się również zrzeknie spadku) i czy ja i moje rodzeństwo też musimy się zrzec tego spadku ? Czy nas już to nie dotyczy ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lut 2024 17:27

Tak, po zstępnych w dalszej kolejności do spadku powołani są rodzice (jeśli żyją) oraz rodzenstwo, a zatem Państwa mama będzie również powołana do spadku. Po odrzuceniu spadku przez mamę, w jej miejsce wchodzą Państwo i każdy po kolei w terminie 6 miesięcy od dnia odrzucenia spadku przez mamę, musi złożyć stosowne oświadczenie. Następnie jeśli macie Państwo własne dzieci - również w ich imieniu (jeśli są małoletnie) należy odrzucić spadek.