2022.04.18 godz. 15:57 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Monitoring osób i przestrzeni publicznej bez zgody mieszkańców.

Wyjaśnienie sytuacji

Sąsiad bez zgody innych mieszkańców zamontowal kamery które monitorują i nagrywają osoby, przestrzeń publiczna (podwórko i parking) oraz upublicznia wizerunek na kontach społecznościowych. Sprawa została zgłoszona do gminy (mieszkanie gminne) oraz na policję jednak te instytucje twierdzą że nic nie mogą. Co można zrobić aby zmusić te osobę do demontażu tego monitoringu.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 19 Kwi 2022 09:53

Mogą Państwo pozwać sąsiada o naruszenie dób osobistych. Ponadto upublicznianie wizerunku na kontach społecznościowych może stanowić naruszenie RODO, a w związku z tym istnieje możliwość wniesienia skargi do Prezesa UODO.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)