2020.02.04 godz. 17:34 Ostrowiec Świętokrzyski, Świętokrzyskie

Możliwość otrzymania emerytury nie mając ciągłości pracy do wieku emerytalnego.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy można zwolnić się z pracy,żyć z oszczędności aż do wieku emerytalnego po osiągnięciu którego zacząć pobierać emeryturę (pomniejszoną oczywiście o okres kiedy się nie pracowało)

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Lut 2020 11:59

Dla samego uzyskania emerytury ciągłość pracy nie ma znaczenia. Znaczenie ma osiągnięcie wieku emerytalnego, a staż pracy i co za tym udzie wysokość odprowadzonych składek ma znaczenie dla wysokości emerytury i ma znaczenie dla możliwości podwyższenia emerytury do minimalnej. Moim zdaniem istotniejsze jest to, że rezygnując z zatrudnienia, przestaje się podlegać ubezpieczeniom, w tym zdrowotnym, więc warto rozważyć czy można sobie na to pozwolić czy też rozważyć możliwość opłacania składek na ubezpieczenia z innego tytułu niż praca