2024.10.07 godz. 15:33 Kluczbork, Opolskie

MPZP miasta - zakaz dobudowy balkonu do mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Moje zapytanie dotyczy zmiany miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego miasta w zakresie dobudowy balkonu w bloku do mieszkania własnościowego, a konkretnie czy jest jakakolwiek na to szansa. Sytuacja prezentuje się następująco, jeszcze kilka lat temu procedura dobudowy balkonu do mieszkania w bloku wyglądala w całym mieście tak samo, czyli trzeba było mieć zgodę mieszkańców swojej klatki 50% + 1 (np. przy 15 mieszkaniach zgodę trzeba było mieć od co najmniej 8 - na papierze), najczęściej sytuacja zaczęła parterów, gdzie zazwyczaj balkonów nie ma. Po uzyskaniu zgody mieszkańców klatki, we własnym zakresie należało zlecic wykonanie projektu budowlanego przez osobę z uprawnieniami i kolejno pozyskać pozwolenie na budowę. Kiedy pozwolenie na budowę było już uzyskane, wszystkie dokumenty wraz ze zgodą mieszkańców przesyłało się do spółdzielni z prośbą o wyrażenie zgody na budowę balkonu – co było już była tylko formalnością, ponieważ spółdzielnie zawsze wyrażała zgodę i nie robił większych problemów jeżeli wszystko zostało spełnione. Balkon można było wybudować samemu indywidualnie lub były przypadki że cały parter w blok decydował się na budowę. Niestety, w jednym z takich przypadków gdy cały parter zdecydował się na budowę w jednym czasie balkonów to wybudowali je murowane, na filarach, o wiele większe i lepsze niż balkony wszystkich pozostałych mieszkańców z całego bloku, co spowodowało bardzo wielkie kłótnie i zazdrość pozostałych mieszkańców i ostatecznie poważnym zawałem jednego z nich. Po tej sytuacji miasto wprowadziło zapisy w mpzp dotyczące budowy balkonów a konkretnie całkowirego zakazu ich budowy samodzielnie. Jedyną możliwością budowy balkonów to decyzja spółdzielni lub wspólnoty na budowę balkonów wszystkim mieszkańcom danego bloku na własny koszt, do czego nigdy nie dojdzie ze względu na brak w tym interesu spółdzielni finansowania z własnych środków. Kilkukrotnie wysyłałam zapytanie czy jest jakakolwiek inna możliwość albo czy jest w planach i za każdym razem odpowiedz wskazująca na to, że nigdy to w planach nie będzie ujęte. W związku z powyższym moje zapytanie brzmi czy jest chociaż cień szansy na to, aby uznali mój wniosek o zmianę MPZP w tym zakresie lub może jakieś, jakiekolwiek odstępstwo, które pozwoliłoby na jednak budowe tego balkonu? Chyba, że istnieje jakas całkiem inna możliwość o której nie udało mi się znaleźć przez te lata żadnej informacji i o której nie wiem? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ już 4 rok staram się znaleźć jakiekolwiek przepisy czy jest jakieś wyjście na to i niestety nie udało mi się nic znaleźć.. Jest to dla mnie bardzo ważna sprawa. Z góry bardzo dziękuję za pomoc i informację.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Paź 2024 21:01

Dzień dobry Jeżeli chodzi to chodzi o uchwałę LXIX/968/24, to w niej jest zapis - cytuję - "dopuszczenie realizacji nowych otworów okiennych i balkonów tylko w przypadku ich realizacji na całej osi kompozycyjnej budynku (pionowej lub poziomej);" Z tego wynika, że musi być decyzji spółdzielni. Wystarczy, że sfinansują tę inwestycję właściciela lokali na danym poziomie, albo w konkretnym pionie. Zmiana MPZP oczywiście jest możliwa, ale trzeba do tego przekonać radnych. Z wyrazami szacunku