2019.12.02 godz. 18:35 Sosnowiec, Śląskie

Uszkodzony zderzak na parkingu

Wyjaśnienie sytuacji

Na parkingu przed blokiem zarysowałem zderzak w samochodzie sąsiadki. Ze względu na niewielką szkodę zdecydowałem, że zapłacę za naprawę gotówką, a nie będę korzystał z ubezpieczenia OC (podwyżka składki byłaby większa od kosztów naprawy). Znalazłem warsztat lakierniczy, w którym właściciel stwierdził, że jest w stanie usunąć szkodę za 150 zł. Właścicielka uszkodzonego samochodu chce jednak skorzystać z innego, droższego warsztatu i obciążyć mnie wyższą kwotą. Czy muszę się na to godzić? Czy zgodnie z prawem mogę powiedzieć, że ja płacę 150 zł, a reszta mnie nie obchodzi?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Gru 2019 11:09

Poszkodowany ma prawo wyboru warsztatu w którym dokona naprawy uszkodzenia. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym poszkodowany może wybierać między przywróceniem stanu poprzedniego lub zapłatą odpowiedniej sumy. Jeśli poszkodowana przedstawi Panu fakturę/ wycenę warsztatu może Pan się odwoływać od tej kwoty do sądu, który na podstawie opinii biegłych ustali koszt naprawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)