2020.04.09 godz. 12:42 Zielona Góra, Lubuskie

Prawa Autorskie - YouTube

Wyjaśnienie sytuacji

Na platformie YouTube jest wiele filmów zagranicznych twórców, a ja chciałabym je tłumaczyć np. na język polski. Problem jest w tym czy nie naruszałabym praw autorskich czy nie było by później jakiejś sprawy w sądzie. Ja oczywiście zapytała bym się twórcy o pozwolenie ale jak na dany youtuber kilkadziesiąt milionów fanów to ciężko żeby mi odpisał.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Eleonora Markowicz

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2020 14:40

Tłumaczenie cudzego utworu to jest opracowanie w rozumieniu art. 2 ustawy prawo autorskie. Rozporządzanie i korzystanie z takiego opracowania, np. poprzez jego opublikowanie wymaga zgody twórcy utworu pierwotnego, czyli tego, który był tłumaczony. Innymi słowy, przetłumaczyć do szuflady można, ale publikacja wymaga zgody twórcy oryginału
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)