2019.07.24 godz. 19:40 Siedlce, Mazowieckie

monitoring

Wyjaśnienie sytuacji

Na podwórku, które jest współwłasnością kilku lokatorów, jedna rodzina założyła monitoring obejmujący większość podwórka. Moje pytanie: Czy mają prawo?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Maciej Pewiński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lip 2019 09:48

Dzień dobry, każda taka sytuacja jak opisana powyżej wymaga indywidualnej analizy. Trudno bowiem ocenić, w jaki sposób monitoring wpływa na prawa innych osób, np. w kontekście naruszenia ich dóbr osobistych. Zawsze należy zbadać w jaki celu został założony monitoring, czy został np. umieszczony w celu poprawy bezpieczeństwa (wtedy są duże szanse, że taki monitoring będzie legalny), ale oczywiście monitoring może być zainstalowany w celu "natarczywego" podglądania sąsiadów (wtedy jest duża szansa, że zostanie uznany za nielegalny)