2021.04.01 godz. 06:59 Gdynia, Pomorskie

Niezwrócona kaucja

Wyjaśnienie sytuacji

Na wynajmowanym mieszkaniu po okresie najmu nam nie została zwrócona kaucja. Argumentacja właściciela - roboty kosmetyczne /naprawcze, koszta ekipy sprzątającej. Większość usterek w mieszkaniu już była przy wprowadzeniu się przez nas, mieszkanie całe z mężem wysprzatalismy, mimo to właściciel stwierdził że jest brud i nie zwrócił kaucji. Powiedział że kuchnia jest do malowania mimo że oddaliśmy ją w dokładnie takim stanie w jakim dostaliśmy wprowadzając się do mieszkania. Czy możemy odzyskać kaucję (2750 zł) ? Jak można walczyć z nieporządnym właścicielem? I na przyszłość jakie kroki możemy podjąć by uniknąć identycznej sytuacji w przyszłości? (aktualnie wprowadziliśmy się do mieszkania gdzie też są drobne usterki, porobiłam zdjęcia). Z poważaniem, Anastazja

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Kwi 2021 10:18

Dzień dobry! Sugeruję skierować do właściciela pisemne wezwanie do zapłaty kaucji pod rygorem skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego (pozew o zapłatę). Przy zawieraniu umowy najmu dobrym rozwiązaniem jest spisanie protokołu zdawczo - odbiorczego wraz ze sporządzeniem dokumentacji fotograficznej i analogicznie powtórzenie takich czynności przy zakończeniu umowy. To w wielu przypadkach kwestia ocenna, czy mieszkanie uległo ponadstandardowemu zużyciu w toku korzystania przez lokatorów i dlaczego warto posiadać odpowiednią dokumentację w tym zakresie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)