2024.06.01 godz. 14:32 Gdynia, Pomorskie

Najem okazjonalny - przedłużenie bez formy pisemnej, okres wypowiedzenia

Wyjaśnienie sytuacji

Miałam podpisaną umowę najmu okazjonalnego, która wygasła w 2021 roku, ale mieszkałam do 2024. Umowa została przedłużona na tzw gębę, a teraz właścicielka chce ode mnie wyegzekwować opłaty za okres wypowiedzenia - 3 miesiące. Już tam nie mieszkam i nie wiedziałam, jaka umowa mnie obowiązuje, czy to była umowa dalej o najem okazjonalny, czy zwykły. Ponadto przy wypowiadaniu umowy włascicielka powiedziala mi, ze jest ktoś na moje miejsce. Czy to legalne, że teraz chce egzekwować te opłaty?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Cze 2024 16:39

Jeżeli nie było formy pisemnej, to nie było to najem okazjonalny, bo taka forma jest wymagana przez art. 19a ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów [...]. Poza tym jest tez wymagane oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego (art. 19a ust. 2 pkt 1) tej ustawy). Pytanie czy przedłużenie umowy nastąpiło na czas określony, czy nieokreślony? W jaki sposób rozwiązana została ta umowa: przez wypowiedzenie, przez porozumienie czy z upływem czasu (jeżeli była na czas określony)? Wtedy będzie można określić, czy i jakie opłaty są wymagane. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)