2022.05.13 godz. 19:52 Szczecin, Zachodniopomorskie

Nakaz zapłaty kredytu hipotecznego po zlicytowany mieszkaniu.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mam taki problem: moja nieruchomosc została zlicytowana w grudniu 2019, objęta była kredytem hipotecznym. Po licytacji nastąpił podział spłat srodki przelane do wierzycieli jednakże do dziś maj 2022, nie przelano środków do banku który udzielił kredytu hipotecznego,a licytacja nie była wynikiem niespłacania kredytu hipotecznego tylko innych zobowiązań. A zatem minęło 2,5 roku i srodki są zgromadzone w depozycie sądu, pod hasłem,ze zostaną przelane do banku jak bank wystąpi do sądu z tytułem wykonawczym. Komornik prowadzący sprawę odpowiada następująco: "W sentencji rzeczonego Postanowienia w punkcie V i VI organ egzekucyjny orzekł o sumie przypadającej wierzycielowi hipotecznemu i postanowiono o pozostawieniu przyznanych środków na rachunku bankowym Ministra Finansów do czasu przedłożenia przez wierzyciela hipotecznego tytułu wykonawczego. Na tym etapie rola komornika jako organu egzekucyjnego jest zakończona. Wierzyciel hipoteczny, który uzyska tytuł wykonawczy może zgłosić wniosek o wypłatę środków do właściwego sądu." Od czasu licytacji przestałam płacić kredyt hipoteczny. Po ktoryms wezwaniu do zapłaty w styczniu 2021 przez fundusz inwestycyjny (która na podstawie umowy cesji stał się strona), poinformowano mnie,ze fundusz wyjaśni to z komornikiem i sprawę zamkną bo jest już poza mną,zaś tak się nie stało! W dniu dzisiejszym otrzymałam sądowy nakaz zapłaty całego niespłaconego kapitału plus odsetek,koszty sądowe itp. za nieruchomosc która w 2019 bzostala zlicytowana, ja nie miałam na tenmproces żadnego wpływu srodki są w depozycie banku,a ja mam spłacić raz jeszcze?! Wobec tego syntetycznego opisu wyżej, pytanie moje brzmi,kto odpowiada za zamknięcie sprawy i dokonanie rozliczenia w pierwszej kolejności na rzecz wierzyciela hipotecznego po wyznaczonym podziale spłat? Czy w zgodzie z prawem jest to,ze musi w takich okolicznościach dojść do wypowiedzenia kredytu(odsetki rosną), doprowadzić do tytułu wykonawczego żeby bank wierzyciel mogl odzyskac srodki? Potrzebuje opinie/odpowiedz na nakaz zapłaty w trupie upominawczym.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Maj 2022 16:51

Dzień dobry, zapraszam do kontaktu: Tel.: 515 940 208 Email: radcaprawny@kancelaria-raczynski.pl https://kancelaria-raczynski.pl/
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)