2024.01.24 godz. 11:27 Warszawa, Mazowieckie

Nakaz zapłaty po śmierci ojca (dług spadkowy)

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W 2011 roku mój ojciec otrzymał mandat za jazdę bez biletu. W 2012 roku został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym przez sąd. W listop. 2023 roku mój ojciec otrzymał wezwanie przedegzekucyjne. W grud. 2023 mój ojciec zmarł. W styczniu 2024 poinformowałem ZTM Warszawa o śmierci ojca oraz przesłałem akt zgonu. Otrzymałem odpowiedź, iż wierzytelność z tytułu wystaw. wezwań należy do długu spadkowego, za który odpowiadają spadkobiercy. Sprawa nie jest jeszcze u komornika. Czy dług po 12 latach się nie powinien przedawnić? Czy trzeba to zapłacić przez spadkobierców?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 26 Sty 2024 09:07

Jeśli były podejmowane czynności przerywające bieg przedawnienia to nie będzie przedawnienia. Trzeba to sprawdzić aby stwierdzić czy jest przedawnienie
Tak Nie

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Sty 2024 11:33

Roszczenie o zapłatę mogło ulec przedawnieniu - o ile nie przerywano biegu przedawnienia (czynności procesowe - pozew o zapłatę, nakaz zapłaty wydany przez sąd i dalsze czynności egzekucyjne). W takiej sytuacji można odrzucić roszczenie podnosząc zarzut przedawnienia. Innym sposobem jest oczywiście odrzucenie spadku po zmarłym (odrzucenie spadku wiąże się z rezygnacją ze spadku zarówno pasywnego czyli długów, jak również aktywnego czyli majątku pozostawionego przez zmarłego)