2022.04.06 godz. 15:18 Tarnów, Małopolskie

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Wyjaśnienie sytuacji

Prowadziłam w 2016 roku działalność wraz z wspólniczką, jednak osoba ta nie widniała nigdzie formalnie, gdyż chciała pobierać zasiłek z bezrobocia. Wkład jej w biznes był 10000zł. Chciała się zabezpieczyć,spisałyśmy umowę pożyczki miedzy sobą,nie zgłaszaną nigdzie, bez świadków, Działalność nie przynosiła zysków i ją zamknełam, W dniu wczorajszym dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym kwoty 10000 wraz z odsetkami od 1 stycznua 2018 i kosztami sądowymi. Moje pytanie, czy powódka ma jakiekolwiek szanse na wygraną, czy ta umowa pożyczki ma jakaś moc prawną, zamierzam napisać sprzeciw.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lut 2024 18:03

Dzień dobry, jeżeli jest wydany nakaz zapłaty to należałoby złożyć sprzeciw, co doprowadziłoby do rozpatrzenia sprawy. W tym momencie można w ramach postępowania mediacyjnego postarać się ustalić ugodę. Należy mieć świadomość, że na tym etapie postępowania w wyroku zasądzone będą również koszty sądowe (koszty sądowe, oraz koszty zastępstwa procesowego). Pozdrawiam
Tak Nie

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Gru 2023 19:27

Jedynie chciałbym dodać, za moimi kolegami powyżej że warto jednak sprzeciw złożyć aby opóźnić egzekucję. Ponadto koledzy nie wskazali że Sąd zgodnie z dyspozycją art. 320 k.p.c. może rozłożyć Panu świadczenie na rzecz wierzycie na raty w szczególnie uzasadnionych wypadkach.
Tak Nie

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sty 2023 11:46

Dzień dobry, należy złożyć wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności nakazowi zapłaty. Z takim nakazem opatrzonym klauzulą wykonalności można udać się do komornika celem wszczęcia postepowania egzekucyjnego. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka -Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaeria-uranin.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)
Tak Nie

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Kwi 2022 10:04

To zależy od tego, jakie dowody powód załączył do pozwu. Jeśli pożyczka została zawarta na piśmie i powód ma dowody że przekazał Pani pieniądze, to ma duże szanse na wygraną.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)