2023.08.29 godz. 13:42 Gdańsk, Pomorskie

Naklad z majatku osobisstego na zakup mieszkania a dziedziczenie przezsyna meza

Wyjaśnienie sytuacji

Mąż ma syna. Czy przy wspolnym zakupie przez nas mieszkania, jeśli mój wkład z majątku osobistego wynosiłby np. 40%, a pozostałe 60% nabywamy z majątku wspólnego- to czy ta część mieszkania 40% może być dziedziczona przez syna męża? W skrócie - czy w razie śmierci męża,czy moje jest 40%(pokryte z wkładu osobistego) + 30% , a więc dziedziczeniu po mężu podlega 30% wartości mieszkania? Czy też byłoby to 50% mieszkania podlegające dziedziczeniu i nakład na mieszkanie z majątku osobistego jest w tej sytuacji bez znaczenia?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Sie 2023 14:06

Nakład ma znaczenie jak najbardziej. Przed postępowaniem spadkowym (działem spadku) musi być dokonany podział majątku wspólnego w celu ustalenia majątku zmarłego spadkodawcy, który podlega dziedziczeniu, a zatem do masy spadkowej wchodziłby tylko majątek wspólny zmarłego. Warto przy zakupie nieruchomości zaznaczyć, jaka część wkładu pochodzi z Pani majątku osobistego
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)