2022.10.07 godz. 16:31 Toruń, Kujawsko-pomorskie

Nałożenie podatku przez US po upływie 6mc nie zgłoszenia.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, w skrócie opiszę sytuację, US chce nałożyć podatek po upływie 6 miesięcy nie zgłoszenia informacji o nabyciu sadku. Byłam tylko raz wzywana na rozprawe i nie mialam pojęcia że powinnam się tym bardziej interesować i czekalam na informacje od sądu. Wyroku sądu nie otrzymałam (dopiero sama się po niego teraz zgłosiłam) Niestety wyrok zapadł ponad 6mc temu w związku z tym US chce bym złożyła wniosek SD3 i zostanie nałożony podatek. Spadkiem jest 1/4 mieszkania, jest jeszcze 2 spadkobierców dziedziczą po1/4 i 1/2.Jestem osoba bezrobotną i nie jestem w stanie tego zapłacić.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Paź 2022 15:30

Dzień dobry. Przede wszystkim proszę napisać po kim był przeprowadzany spadek. Z podanych informacji nie wynika, czy w ogóle należy Pani do grupy, która może korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Termin 6 miesięcy liczy się od dnia uprawomocnienia się orzeczenia Sądu. Niestety termin na złożenie deklaracji nie podlega przywróceniu i jego przekroczenie skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku. W tym celu trzeba złożyć deklarację i czekać na decyzję organu podatkowego określającą wysokość podatku do zapłaty. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicz