2019.08.22 godz. 00:02 Szydłowo, Wielkopolskie

Naruszenie granic posesji i wycinanie roślinności.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Przedstawiam taki problem - rolnik naruszył geodezyjną granicę działki - po pierwsze zaorał ziemię (malutki pasek) nie należącą do niego, po drugie powycinał gałęzie i krzewy będące poza geodezyjną granicą jego własności. Naruszył więc w ten sposób teren prywatny. Proszę o pomoc i wyjaśnienie jak skutecznie można ukarać taką jednostkę, bo jak się okazuje nie jest to pierwszy raz. Poza tym wjeżdża na swoje pole przez teren prywatny (nie należący do niego), na którym jest ustalona służebność dojazdu do posesji (również nie należącej do niego).

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Sie 2019 10:25

Najprostszym rozwiązaniem jest wytoczenie powództwa o zaniechanie naruszeń na podstawie art. 222 § 2 kodeksu cywilnego + dodatkowo niezależnie wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej, jeśli nieruchomość, przez którą przejeżdza ww. rolnik należy do Pana.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)