2020.06.18 godz. 15:50 Gdańsk, Pomorskie

Odzyskanie długu od rodziny.

Wyjaśnienie sytuacji

Narzeczony pożyczył swojemu ojcu na nowy interes ponad 100 tys złotych. Środki miały być zwrócone po dwóch tygodniach, minęły 2 lata. Nie została spisana umowa, dowodem jest jedynie potwierdzenie przelewu. Ojciec unika spłaty. Czy w takiej sytuacji mamy w ogóle możliwość odzyskania tych pieniędzy? Jezeli tak, to jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Cze 2020 17:30

według mnie w zasadzie jest możliwość odzyskania pieniędzy. Ja w pierwszej kolejności wysłałabym oficjalne wezwanie do zapłaty kwoty 100 tys. wraz z naliczonymi odsetkami liczonymi od dnia kiedy pieniądze miały zostać zwrócone, z terminem do kiedy należy zwrócić pieniądze (oczywiście polecam termin realny przy tak dużej kwocie), w jaki sposób, z informacją o ewentualnych dodatkowych kosztach sądowych oraz z opcją wpisania Pana do Rejestru Dłużników. W przypadku, gdyby Pan nie zapłacił, to pozew do Sądu z opisem całej sytuacji z dowodem przelewu oraz z dowodem wysłania wezwania do zapłaty.