2021.04.03 godz. 15:58 Wrocław, Dolnośląskie

Kolizja drogowa- Prosze o pomoc

Wyjaśnienie sytuacji

Nastąpiła kolizja drogowa, policja nie była wstanie okreslić sprwcy, sprawa zostala skierowana do sądu. Powolano biegłego ktory po ocenie uszkodzeń w samochodach ustalił że jestem odpowiedzialna za spowodowanie wypadku. Nie stać mnie na pokrycie kosztów sądowych, musiałam naprawic samochód z własnych oszczędności, byłam osobą bezrobotną przez 2 miesiące, obecnie podjełam prace ale jestem sama płacę za wynajem mieszkania, rachunki i leki ponieważ jestem chora przewlekle.Moje pytanie brzmi nasępujaco, czy mogę złożyć do sądu prosbe o umożenie kosztów sądowych jakie są szanse ze sąd sie zgodzi?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Kwi 2021 16:49

Można złożyć wniosek o zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych - jednakże należy wykazać że faktycznie ma się bardzo trudną sytuację majątkową, tj. szczególnie umowę najmu, rachunki, paragony i faktury za leki, zaświadczenie lekarskie o posiadanym schorzeniu zdrowotnym. Zwolnienie od kosztów jest to instytucja przewidziana dla wyjątkowych przypadków, więc szans nikt nie jest w stanie ocenić - wszystko zależy od konkretnego sędziego i jego spojrzenia na sprawę.