2024.03.06 godz. 15:34 Krzywiń, Wielkopolskie

13 pensja w sferze budżetowej

Wyjaśnienie sytuacji

Nauczycielka przebywała od 19 października 2022 do 30 maja 2023 na zwolnieniu L4 (ciąża) a od 31 maja na urlopie macierzyńskim oraz później na rodzicielskim. Czy w takim przypadku należy jej się 13 pensja za rok 2023?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Kwi 2024 15:53

Tak, należy się w wysokości proporcjonalnej. Aby otrzymać wynagrodzenie roczne w pełnej wysokości trzeba przepracować rok u danego pracodawcy. Aby otrzymać część tego wynagrodzenia trzeba przepracować min. 6 miesięcy. Warunku tego nie trzeba spełnić, gdy było się na urlopie macierzyńskim (art. 2 ust. 3 pkt 6) ppkt aa) ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - dalej DWR. Przebywanie na urlopie rodzicielskim ma takie samo znaczenie na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 6a) DWR. Zwolnienie L4 się nie uwzględnia. Z wyrazami szacunku