2020.11.07 godz. 07:50 Pruszcz Gdański, Pomorskie

Podział majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Nie jestem pewna jak dokładnie wyliczyć kwotę, która powinnam zapłacić byłemu mężowi. Dodatkowo chciałbym poznać swoje i jego prawa. Zostałam w domu, który zajmuję z rodzicami. Rodzice są właścicielami ponad 2/3 nieruchomości, a my trochę mniej niż 1/3. W czasie rozwodu mąż jeszcze tu mieszkał, więc w wyroku zapisane jest wspólne użytkowanie. Aktualnie on tu nie mieszka. Mieszka z nową partnerką, a mi zabrania korzystania z pokoju, który przypadł mu w wyroku sądu w czasie rozprawy rozwodowej. Straszy mnie, że się wprowadzi jak tylko ruszę ten pokój zanim go spłacę.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Artur Ślemp

Rzeszów, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lis 2020 10:10

Trzeba spróbować oszacować wartość całości nieruchomości. Załóżmy że jest warta 300 tys. zł. Państwa udział wynosi 1/3, czyli 100 tys zł. W związku że jesteście małżeństwem i macie wspólnotę majątkową, 1/3 trzeba podzielić na połowę. Czyli 100 tys. zł : 2= 50.tys zł. W ten sposób wylicza Pani wartość udziału męża w nieruchomości. Oczywiście warto wcześniej porozmawiać z byłym mężem i dowiedzieć się jakiej spłaty oczekuje, być może okaże się to niższa kwota niż Pani szacunki.