2023.05.28 godz. 23:47 Warszawa, Mazowieckie

Postępowanie spadkowe

Wyjaśnienie sytuacji

Niedawno umarł Tata. Miał wspólnotę majątkową z Mamą. W KW są współwłaścicielami dwóch mieszkań. Tata nie zdążył zostawić testamentu. Nas jest dwóch braci. Ja z rodziną mieszkam w Polsce. Brat mieszka z rodziną mieszka w USA. Czy brat musi osobiście uczestniczyć postępowaniu spadkowym ? Czy będą obowiązywały 2 etapy: - potwierdzenia nabycia spadku - podział spadku ? Czy mamy możliwość zapisania naszych części spadkowych Mamie ? Czy części spadkowe przekazane Mamie będziemy ponownie dziedziczyć po jej śmierci ? Jak uniknąć/ograniczyć opłaty i podatki ?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Maj 2023 14:24

Brat nie musi być obecny w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. W dalszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie o dział spadku, poprzedzone podziałem majątku wspólnego małżonków (również pomimo śmierci jednego z nich). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)