2023.12.30 godz. 13:48 Warszawa, Mazowieckie

Niezgłoszenie umowy w ZUS i odmowa wypłaty wynagrodzenia za wykonanie zlecenia

Wyjaśnienie sytuacji

1) Moja umowa zlecenia nie została zgłoszona do ZUS. Czy przysługuje mi jakieś roszczenie względem niego? Co mogę uzyskać w takiej sytuacji? 2) Po umowie zlecenia byłem zatrudniony w oparciu o B2B. Wykonałem część pracy na rzecz „pracodawcy”, tzn. Pozyskałem dla niego klienta (na tym polegała moja praca), ale pracodawca uchyla się od zapłaty mi części wynagrodzenia. Co mogę zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Sty 2024 12:05

Co do umowy zlecenia - wysłać umowę zlecenia do właściwego ZUS z informacją, że wg Pana wiedzy nie została pną zgłoszona a powinna być. Co do umowy B2B - jeśli wynagrodzenie należne a nie zapłacone to należy wezwać do zapłaty, a w wypadku braku należnej spłaty pozostaje droga sądowa.