2024.04.05 godz. 14:02 Gdańsk, Pomorskie

O czym powinienem pamiętać chcąc wynajmować mieszkanie poprzez booking/airbnb na doby, jako osoba prywatna?

Wyjaśnienie sytuacji

Otrzymałem w spadku mieszkanie własnościowe i chciałbym zacząć wynajmować je na doby poprzez serwisy airbnb oraz booking. O czym powinienem pamiętać od strony prawnej zaczynając taki wynajem? Czy mogę robić to prywatnie czy muszę zakładać jednoosobową działalność gospodarczą (lub inną formę działalności)? Jakie warunki muszę spełnić aby pozostać przy najmie jako osoba prywatna? Jakie dokumenty i podatki obowiązują w przypadku wynajmu jako osoba prywatna i jako firma? Czy muszę zgłaszać mieszkanie do wynajęcia do urzędu miasta/burmistrza/prezydenta?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Maj 2024 14:45

W pierwszej kolejności trzeba by się zapoznać z umową zawieraną z tymi serwisami i ustalić, czy wynajmującym są oni, czy Pan.Czy Pan zawiera umowę z najemcami czy oni. Następnie trzeba się zorientować, czy zawierana umowa ma takie same warunki dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jak i dla przedsiębiorcy. Dopiero później będzie można ustalić czy będzie to ryczałtowe opodatkowanie - gdy Pan będzie wynajmującym, czy też przedsiębiorca prowadzący portal będzie pobierał czynsz, a Panu będzie wypłacał okresowo wynagrodzenie. Z wyrazami szacunku