2019.08.20 godz. 13:48 Bielsko-Biała, Śląskie

Obciążenie 40 euro za nie zapłacony czynsz

Wyjaśnienie sytuacji

Wynajmuję lokal od ZGM. W czerwcu zapomniałam zapłacić czynsz. W lipcu otrzymałam maila z wezwaniem do zapłaty rekompensaty (bez wcześniejszego wezwania do zapłaty czynszu). Wszystko odbywa się mailowo - jakie koszty ponosi więc wierzyciel? I czy słusznie obciążył mnie rekompensatą? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Sie 2019 16:23

Przyjmuję, że umowa najmu została zawarta w związku z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, wierzycielowi przysługuje ryczałtowa rekompensata w wysokości 40 euro, niezależnie od rzeczywistych kosztów odzyskiwania należności. Dopiero koszty przewyższające tę kwotę wierzyciel musi wykazać (por. Aart. 10 ust. 2 ww. ustawy). W razie dalszych pytań, proszę o kontakt.

Zmodyfikowano dnia: 20 Sie 2019 16:25