2019.11.23 godz. 17:57 Poznań, Wielkopolskie

Obowiązek płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w spółce z o.o.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. ZUS uznał, że będąc prezesem jednoosobowej spółki jestem zobowiązany do odprowadzenie składek zdrowotnych za okres od założenia do dnia zbycia udziałów. Sprawa miała miejsce 4 lata temu. Nie miałem podpisanej żadnej umowy ze spółką dotyczącej obowiązków czy wynagrodzenia. Jedynie uchwałą zostałem powołany na członka zarządu i prezesa. Nie zgadzam się z ich stanowiskiem. Czy jest odpowiedni artykuł lub przepis? pozdrawiam.Jacek Sękowski

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lis 2019 12:24

Witam. Istnieje indywidualna wykładnia ZUS w podobnej materii. Mianowicie w interpretacji z dnia 17 maja 2013 r. ZUS Stwierdził, że: „Osoba powołana na członka zarządu, aby otrzymywać wynagrodzenie, nie musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług (…). Treść przepisu art. 6 oraz powiązanych art. 11 i art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki – członka zarządu (na podstawie art. 201 ksh) nie stanowi samoistnego tytuł podlegania ubezpieczeniom, a
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)