2023.11.06 godz. 16:37 Katowice, Śląskie

Ochwona praw lokatorów art. 11. 2) Najem prywatny

Wyjaśnienie sytuacji

W artykule jest mowa o zaległości za trzy pełne okresy płatności. Czynsz składa się odstępnego (zysk właściciela) oraz kwoty odprowadzanej do spółdzielni (w tym woda, śmieci, itp). Czy do podstawy obliczenia zaległości za trzy okresy płatności należy wziąć kwotę odstępnego czy kwotę odstępnego powiększoną o kwotę odprowadzaną do spółdzielni?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lis 2023 14:17

Bierze się pod uwagę wszystkie płatności wynikające z umowy czyli w tym przypadku czynsz najmu ( odstępne) oraz opłaty administracyjne płacone na rzecz spółdzielni. Poza tym przywołany przepis może również obejmować takie sytuacje, w których lokator przez dłuższy okres płaci tylko część tych należności, ale jego zaległości odpowiadają w sumie trzem pełnym okresom płatności.