2023.07.12 godz. 15:38 Śrem, Wielkopolskie

Czy mogę się ubiegać o zwrot?

Wyjaśnienie sytuacji

Od 2019 roku przysługują mi alimenty w kwocie 700 zł dopóki się uczę. Odkąd ukończyłam 18 lat - ojciec przelewał alimenty na moje konto. Po ukończeniu liceum rozpoczęłam studia. Od sierpnia/wrzesnia 2022 roku ojciec nie przelewał pełnej kwoty alimentów (700 zł) tylko np. 300-400 zł. W grudniu 2022 roku utraciłam status studenta. Ojciec zaprzestał przelewania alimentów. W marcu 2023 roku zarządał ode mnie pisemnego zrzeczenia sie prawa do alimentów. Czy mam prawo ubiegać się o zwrot alimentów z czasów gdzie zostały one zmniejszone bez mojej zgody w okresie wrzesień-grudzień? Czy ojciec mógł ode mnie rządach zrzeczenia sie alimentów?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Lip 2023 08:59

Dzień dobry. alimenty są ważne dopóki nie zostanie zmienione orzeczenie sądu na podstawie którego są przyznane. Brakujące kwoty zawsze może Pani odzyskać przez Komornika - co do dalszych świadczeń są one Pani należne, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że ojciec może złożyć pozew do sądu w związku z faktem iż ukończyła Pani naukę o zaprzestanie obowiązku alimentacyjnego.