2022.07.20 godz. 16:45 Warszawa, Mazowieckie

Spadek po mamie

Wyjaśnienie sytuacji

Od 5 lat opiekuje się mama która choruje na demencję. Mój brat od 10 lat nie ma żadnych kontaktów ani z mamą ani ze mną. Czy mogę przed sądem walczyć o wykreślenie go ze spadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2022 17:15

Mowa o "niegodności dziedziczenia". Spadkobierca może zostać uznany za niegodnego, jeżeli dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy; podstępem/groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia/odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w takiej czynności; umyślnie ukrył/zniszczył testament spadkodawcy, podrobił/przerobił testament albo świadomie skorzystał z testamentu podrobionego/przerobionego. Uznania za niegodnego dokonuje sąd. a z żądaniem takim może wystąpić każdy kto ma w tym interes prawny.

Zmodyfikowano dnia: 20 Lip 2022 17:16