2024.02.25 godz. 22:47 Białystok, Podlaskie

Wynajem pokoju bez umowy pisemnej

Wyjaśnienie sytuacji

Od 5 lat wynajmuję pokój bez umowy pisemnej, była tylko ustna, w której nie bylo mowy jaki jest okres wypowiedzenia. Wynajmująca z powodów prywatnych zaczęła źle się do mnie odnosić(były to wyzwiska). Chciałabym jak najszybciej wyprowadzić się z tego mieszkania, ale ona twierdzi że był ustalony miesięczny okres wypowiedzenia. W dodatku podejrzewam, że nie płaci podatku od najmu. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2024 16:56

Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. (art. 688 Kodeksu cywilnego). Skoro wynajmująca twierdzi, że umownie był to miesiąc, to jest to korzystniejsze rozwiązanie. Z wyrazami szacunku