2022.04.12 godz. 20:40 Rakszawa, Podkarpackie

Od czego zacząć zmianę nazwiska dziecka. Dodam że nazwisko dał jej były partner po urodzeniu ale nie jest jej biologicznym ojcem.

Wyjaśnienie sytuacji

Córka otrzymała nazwisko partnera do którego wróciłam. Dał je dobrowolnie przy zapisywaniu jej w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przez okres naszego chodzenia więcej siedział za granicą niż był w Polsce z tego powodu nie byłam wstanie dobrze go poznać. Kiedy postanowiłam wyremontować pomieszczenie gospodarcze przeprowadził się do mnie na okres 3 miesięcy. W tym czasie wyszło że jest uzależniony od alkoholu. Rozstaliśmy się a nazwisko pozostało. Obecnie jestem z jej biologicznym ojcem i planujemy wziąść ślub. W Urzędzie dowiedziałam się tylko tego że musze załatwić to sądownie. Proszę o pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Aleksandra Balik

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2022 15:41

Dzień dobry. Jeżeli ojciec uznał dziecko i nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej, to potrzebna jest zgoda sądu na zmianę nazwiska dziecka. W przypadku zainteresowania odpłatnym sporządzeniem takiego wniosku do sądu, zapraszam do kontaktu.