2023.12.13 godz. 11:09 Wrocław, Dolnośląskie

Zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Od czerwca 1997 r. mieszkam wraz z mężem w mieszkaniu, której właścicielem jest teściowa /matka mojego męża/. W kwietniu 2000 r. teściowa została wdową. W styczniu 2008 r. teściowa wyprowadziła się do miasta, do obecnego 2-go męża. Od stycznia 2008 r. mój mąż dokonuje regularnych, comiesięcznych opłat za mieszkanie teściowej. W rozmowach o przepisie mieszkania na syna /mojego męża/ teściowa miała kilka pomysłów…: 1) sprzedam wam za 40.000 zł; 2) kupcie mi m2; 3) remontujcie sobie, to i tak będzie wasze…, 4) spisałam testament. W testamencie jest zapis, że mój mąż dziedziczy mieszkanie po matce, ale musi spłacić siostrzeńca - syna nieżyjącej siostry. Siostra męża była panną z dzieckiem, w czerwcu 1997 r. popełniła samobójstwo. Jakie ja – będąc żoną męża – syna teściowej mam prawa do tego mieszkania ? Na jakiej podstawie mogę ubiegać się własność z tytułu zasiedzenia ? Teściowa i sąsiedzi mogą potwierdzić, że mieszkam w tym mieszkaniu z mężem od czerwca 1997.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Gru 2023 10:38

Nie ma Pani żadnego tytułu prawnego do tej nieruchomości. Co więcej, po śmierci właścicielki (teściowa), do spadku będzie powołany Pani mąż (jej syn), a spadek stanowi zawsze majątek osobisty i mieszkanie to nie wejdzie do majątku wspólnego. Co do zasiedzenia, muszą ziścić się dwie przesłanki - upływ czasu (w tym przypadku co najmniej 30 lat) oraz samoistne posiadanie. Z opisu wynika, że to mąż opłaca i posiada nieruchomość jak właściciel od roku 2008, a zatem to on ewentualnie będzie mógł wnosić o zasiedzenie - po upływie ustawowcyh 30 lat.