2024.04.05 godz. 11:05 Leszno, Wielkopolskie

Czy jest to zgodne z prawem

Wyjaśnienie sytuacji

Od lutego 2024 przebywam na urlopie macierzyńskim. W styczniu nastąpiło podwyższenie najniższej krajowej. Kwotę urlopu macierzyńskiego mam obliczana na podstawie poprzedniej pensji, która jest niższa niż najniższa krajowa, nie otrzymałam do tej pory aneksu z podwyżką - czy jest to zgodne z prawem?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Kwi 2024 13:49

Dzień dobry, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego (chorobowego czy opiekuńczego) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Nie ma tutaj znaczenia kwota wzrostu minimalnego wynagrodzenia.