2021.10.24 godz. 09:43 Rzeszów, Podkarpackie

Rozwód z orzeczeniem o winie

Wyjaśnienie sytuacji

Od początku idac postanowiłam rozwieźć się z mężem od dłuższego czasu juz nam się nie układało i małżeństwo było czystym przyzwyczajeniem. Złożyłam pozew o rozwód bez orzeczenia o winie, ogólnie mąż nie był zadowolony z faktu ze chce rozwodu i z dnia na dzień bez rozmowy spakował się zabrał psy i wszystkie rzeczy i pieniądze i się wyniósł. (Nie mamy dzieci, kredytu łączy nas tylko samochód i psy) Teraz gdy dostal pozew zaczal grzebać i wyciągać moje wszystkie brudy czyli to że zdradziłam go wiele miesięcy wcześniej. Jakie będę miała konsekwencje gdy zgodzę się na orzekniecie z mojej winy ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 24 Paź 2021 10:31

Dzień dobry! Podstawowym skutkiem orzeczenia rozwodu z orzeczeniem o winie jednego z małżonków, poza kwestią psychologiczną związaną z "przegraniem sprawy" i obciążeniem kosztami postępowania rozwodowego, jest możliwość dochodzenia przez małżonka, który nie został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego od drugiego małżonka (winnego) alimentów w przypadku, gdy popadnie w niedostatek w ciągu 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).