2024.02.09 godz. 22:35 Wrocław, Dolnośląskie

Płaca minimalna na umowie zlecenie

Wyjaśnienie sytuacji

Od początku roku nastąpił wzrost minimalnej, jednak ja za styczeń otrzymałam wynagrodzenie 3600zl. Jestem studentką do 26rż na umowie zlecenie, pełen wymiar godzin. Czy pracodawca ma obowiązek podwyższyć mi wynagrodzenie do aktualnej minimalnej 4200zl, czy tak jak on stwierdził - skoro na umowie która podpisaliśmy w zeszłym roku jest 3600zl to tyle będzie mi wypłacał, ani słowa o żadnym aneksie, podwyżce, nic. Czy mogę zażądac jakiegoś wyrównania, wzrostu na kolejne miesiące, co można z tym zrobić? Czy faktycznie przysługuje mi to 4200zl?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Kubisztal

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Lut 2024 14:33

Pani umowa zlecenia może zawierać jakieś postanowienia odnoszące się sposobu ustalania wynagrodzenia; każda sprawa jest indywidualna i zawsze chodzi o szczegóły. Natomiast ogólnie co można stwierdzić to to, że od 1 stycznia 2024 r. ustala się minimalną stawkę godzinową w wysokości 27,70 zł i w takiej wysokości - póki co - obowiązuje stawka za godzinę w przypadku świadczenia pracy w oparciu o umowę zlecenie. Stawka minimalnego wynagrodzenia w wysokości 4242 zł odnosi się do umów o pracę.