2022.10.19 godz. 19:19 Pruszcz Gdański, Pomorskie

Zmniejszenie alimentów

Wyjaśnienie sytuacji

Od września przeprowadziłem się z rodziną do Polski, wcześniej pracowałem w Niemczech. Alimenty mam po 800zlotych na dziecko. Były obliczane na podstawie niemieckich zarobków. W Polsce, teraz zarabiam znacznie mniej wynajmuje mieszkanie i mam córkę. Żona nie pracuje. Czy jest szansa na zmniejszenie alimentów? Jakie są etapy takiej procedury?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2022 20:50

Dzień dobry. Wysokość świadczeń alimentacyjnych uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości finansowych i zarobkowych rodzica. Zgodnie z art. 138 krio, w razie zmiany stosunków (czyli dwóch wspomnianych powyżej przesłanek) strona może domagać się zwiększenia lub zmniejszenia świadczeń. należy w tym celu napisać pozew, w którym wykaże Pan, że Pana możliwości zarobkowe się zmniejszyły.