2023.01.15 godz. 13:35 Elbląg, Warmińsko-mazurskie

Oddanie dnia wolnego w pracy za pracę w święta

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, jakiś czas temu czyli w grudniu 26, musiałem zjawić się w pracy ponieważ moja rejonowa zadzwoniła że jest awaria i musi ktoś pojechać otworzyć sklep i wpuścić technika do sklepu, w sklepie byłem godzinę plus dojazdy co daje 2godziny. Wpisałem się w pamiętniku sklepu i wyszedłem. Na drugi dzień dowiaduje się że nie mam za to dnia wolnego tylko mam wyjść z pracy 31.12 godzinę wcześniej bo tak postanowiła rejonowa, w dodatku nie zapłacono mi za tą godzinę nic więcej jak za zwykłą godzinę pracy. Moje pytanie brzmi czy tak jak zrobiła to pani rejonowa jest w porządku czy to nie w porządku?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sty 2023 08:53

Dzień dobry, w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w święto. Praca w święto jest rekompensowana na tej samej zasadzie jak praca w niedzielę. Za czas który była Pan w pracy przysługuje cały dzień wolny. Pozdrawiam Agnieszka Wolnicka-Uranin tel. 607153023 email agnieszka@kancelaria-uranin.pl