2020.06.15 godz. 17:50 Imielin, Śląskie

Odmowa wpisu w księdze wieczystej transakcji sprzedaży udziału w spadku współudziału w gospodarstwie rolnym

Wyjaśnienie sytuacji

Witam, Ja i 2 siostry odziedziczyliśmy 6/12 udziału w gospodarstwie rolnym o pow 4,15 ha. Każdy z nas otrzymał 2/12 udziału czyli po 0,69 ha każdy. W 2018 roku postanowiliśmy sprzedać udziały w spadku osobie trzeciej. Transakcja została zawarta u notariusza. Niestety sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis nowego właściciela z powodu niepoinformowania współwłaścicieli o sprzedaży czyli wbrew zasadzie pierwokupu, uznając akt sprzedaży za nieważny. Czy jeśli każdy z nas sprzedawał 0,69 ha to przepisy ustawy nas obejmują ? myśłałem, że przy sprzedaży pow 1h

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Cze 2020 22:34

W tym przypadku nie chodzi o przepisy o kształtowaniu ustroju rolnego przewidującego ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi a o przepis kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 166 k.c. w razie sprzedaży przez współwłaściciela nieruchomości rolnej udziału we współwłasności lub części tego udziału pozostałym współwłaścicielom przysługuje prawo pierwokupu, jeżeli prowadzą gospodarstwo rolne na gruncie wspólnym. Przepis ten ma zastosowanie bez względu na wielkość udziału.