2021.04.10 godz. 17:27 Katowice, Śląskie

Odmowa wyjazdu w delegację krajową w lockdownie.

Wyjaśnienie sytuacji

Firma serwisowa wysyła męża na tygodniową delegację celem serwisu filtrów na hucie. Robią to zgodnie z prawem, są bowiem objęci wyjątkiem od zakazu korzystania z hoteli. Mimo to zabroniłam mężowi wyjazdu w delegację bo nie wyobrażam sobie, żeby ktoś dla wymiany filtra w hucie narażał moje życie i zdrowie. Pracodawca zażądał odmowy na piśmie. Razem z kolegą mąż napisał odmowę motywując ją trudną sytuacją epidemiologiczną i lockdownem w całym kraju. Czy firma może zwolnić męża na tej podstawie? PiP pisze tylko o możliwości odmowy wyjazdu w rejony zakażone, a co kiedy cały kraj jest zakażony?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Justyna Rysula

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Kwi 2021 11:01

Witam serdecznie, wszystko zależne jest od okoliczności i podstaw odmowy. Natomiast jeśli wynika ona jedynie z subiektywnych obaw pracownika, a pracodawca zapewnia warunki ochrony zgodne z aktualnymi przepisami bhp i covidovymi to pracodawca może wymierzyć karę upomnienia, nagany czy odmówić wypłaty wynagrodzenia za niewykonaną pracę. Wszystko jest też uzależnione od pracodawcy - polecam artykuł: https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1479781,polecenie-sluzbowe-odmowa-wykonania-sankcje.html. Pozdrawiam serdecznie