2021.09.02 godz. 21:31 Łask, Łódzkie

Odpisanie od spadku nie narodzonego dziecka

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, W dniu 26.12.2020 zmarł mój dziadek, w styczniu dowiedziałam się że jestem w ciąży- wg ostatniej miesiączki 28.12.2020r. Czyli w chwili śmierci dziadka dziecko nie było jeszcze poczęte. Czy w takim razie muszę je odpisywać od spadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Arkadiusz Stelmach

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Wrz 2021 21:29

Nie musi Pani odrzucać spadku w imieniu małoletniego. Zgodnie z art. 924 kc Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Z kolei zgodnie art. 927 kc: § 1. Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. § 2. Jednakże dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe.