2019.10.03 godz. 09:28 Gdynia, Pomorskie

odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej z tyt. polisy OC.

Wyjaśnienie sytuacji

Czy firma ubezpieczeniowa ma obowiązek pokryć koszty zastępstwa procesowego zasądzone na rzecz pokrzywdzonej. Spowodowałem stłuczkę, w którym lekko ucierpiała jedna osoba. Pani ta wytoczyła sprawę. W postępowaniu karnym, w której reprezentował ją pełnomocnik, sąd uznając mnie winnym zasądził ode mnie zwrot kosztów ustanowienia pełnomocnika. Mając wykupioną polisę OC w firmie " Proama", byłem przekonany, że firma ta ma obowiązek pokryć w/w koszty. Niestety uzyskałem odpowiedź, że " koszty te nie pozostają w zakresie świadczenia ubezpieczyciela". Proszę o odpowiedź, jak jest faktycznie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Karolina Gawlik

Dębica, Podkarpackie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Paź 2019 13:50

Szanowny Panie, Polisa OC nie obejmuje zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego osoby pokrzywdzonej w procesie karnym. Do jej zwrotu zobowiązany jest sprawca w kolizji.