2020.05.25 godz. 17:37 Poznań, Wielkopolskie

Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

Wyjaśnienie sytuacji

W 10.12.2019 odrzyciłam spadek po wuju. W styczniu 2020 w Sądzie Rodzinnym złożyłam wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego syna. Sprawa miała odbyc się w 04.20 ze wzg. na pandemię nie odbyła się. Czy do 10.06.2020 muszę odrzucić ten spadek w imieniu syna, czy na czas wydania prawomocnego postanowienia ten 6 miesieczny okres zostaje zawieszony i po uzyskaniu prawomocnej zgody termin ten biegnie dalej(czyli minął miesiąc od 10.12.19 do 15.01.20 z 6 mieś. terminu na odrzucenie spadku i mam jeszcze 5 mieś. od uprawomocnienia postanowienia na dokonanie tej czynności?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bartłomiej Skiba

Białystok, Podlaskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Maj 2020 23:14

6 miesięczny okres na odrzucenie spadku nie ulega zawieszeniu na czas oczekiwania na zgodę sądu opiekuńczego na dokonanie takiej czynności w imieniu małoletniego. Jednakże Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22.05.2018 r. ( III CZP 102/17) stwierdził, że termin przewidziany w art. 1015 § 1 k.c. nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że termin ten jeszcze nie upłynął.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)