2022.05.31 godz. 13:34 Rzeszów, Podkarpackie

Odrzucenie spadku za dzieci niepełnoletnie przebywające zza granicami polski

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mamy pewien problem. Mamy dwie niepełnoletnie córki. Dzieci posiadają obywatelstwo Polskie lecz z Polską nie mają nic wspólnego. Mieszkamy w Niemczech jesteśmy tu zameldowani oraz dzieci uczęszczają tu do przedszkola/szkoły. W rodzinie od strony męża babci zmarł jej brat. Mąż odrzucił środek po nim i teraz nastąpiła kolej naszych dzieci. Chcemy odrzucić za nich spadek. Nasze pytanie czy wystarczy odrzuci spadek u notariusza za dzieci czy jest potrzebna zgodna sądu? Serdecznie pozdrawiamy

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 01 Cze 2022 18:44

Możecie odrzucić w Niemczech na prawie niemieckim. Jeśli mąż odrzuca razem z dziećmi - zgodnie z prawem niemieckim nie trzeba oddzielnej zgody sądy opiekuńczego. Jeśli jednak chcecie to zrobić w Pl to zgodę musi wydać sąd opiekuńczy. Właściwy jest sąd w warszawie.