2020.09.29 godz. 05:48 Poznań, Wielkopolskie

odrzuciłam spadek i dostałam wezwanie na sprawę odnośnie tego spadku. Jak bezproblemowo uniknąć stawiennictwa?

Wyjaśnienie sytuacji

W maju br. złożyłam u notariusza oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłym, nieznanym wuju z obawy o dziedziczenie ewentualnych długów - protokół przesłany przez notariusza do sądu, posiadam jego wypis oraz nr sygnatury nadany tej sprawie. Miesiąc później dostałam wezwanie z sądu do osobistego stawiennictwa w sprawie założonej na wniosek jednego z wierzycieli tego wuja, który jak się okazało jednak miał długi. Napisałam maila do wydziału tamtejszego sądu z pytaniem czy w tym wypadku muszę się stawić na to przesłuchanie, skoro wcześniej w terminie odrzuciłam spadek. Otrzymałam następującą odpowiedź: "Sąd Rejonowy w .... informuje, że stawiennictwo nie jest obowiązkowe, ale to, że ktoś odrzucił spadek nie oznacza, że nie będzie uczestnikiem  postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. W tym bowiem postępowaniu sąd ocenia, czy oświadczenie co do spadku zostało złożone  w ustawowym terminie oraz jaki jest krąg spadkobierców i ich udziały w spadku." Nadal nie wiem skąd w takim razie sąd dowie się, że odrzuciłam spadek, jeśli się nie stawię na wezwanie... Odpowiedź nic mi nie rozjaśnia... Z powodów osobistych i odległości chciałabym uniknąć stawiennictwa w sądzie, co najlepiej w tej sytuacji zrobić, by uniknąć tej wizyty, ale jednocześnie zaświadczyć, że spadek odrzuciłam? Czy mogę wysłać pełnomocnika?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Wrz 2020 15:01

Dzień dobry, może Pani złożyć do sądu pismo w którym ustosunkuje się Pani do sprawy oraz załączy dokumenty potwierdzające odrzucenie spadku. Może również ustanowić Pani pełnomocnika, który będzie Panią reprezentował w toku postępowania. Pozdrawiam serdecznie.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 47% uznało tę odpowiedź za pomocną (17 głosów)