2022.12.22 godz. 19:53 Łódź, Łódzkie

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia

Wyjaśnienie sytuacji

Czy pracodawca w drodze zapisu w regulaminie zakładu pracy, który jest wymieniony jako załącznik do umowy o pracę stanowiący jej integralną część, może wyłączyć obowiązek wypłacenia odsetek ustawowych za nieterminowo wypłacone wynagrodzenie? W samej umowie nie ma takich zapisów. Sąd Apelacyjny w Katowicach (I ACa 269/04) uznał że, odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego nie można zrzec się z góry w ramach zasady swobody umów. Natomiast Sąd Najwyższy (V CSK 299/2006) uznał, że wierzyciel może zrzec się wynikającego z art. 481 §1 uprawnienia do żądania odsetek za opóźnienie.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Edyta Beata Dąbrowska

Tomaszów Mazowiecki, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Gru 2022 11:17

Pracownik nie może zrzec się odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczeń pracowniczych. Jeśli jest Pan/Pani zainteresowany/a sporządzeniem odpłatnie stosowanych pism do pracodawcy zapraszam do kontaktu 668-178-861 (pn-pt 8-16), albo przez formularz usług online https://prawniktomaszow.pl/uslugi/#uslugi-on-line
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)