2023.12.01 godz. 18:06 Głogów, Dolnośląskie

odstąpienie od umowy przedwstępnej sprzedaży, odzyskanie zadatku, zatajenie informacji

Wyjaśnienie sytuacji

Dziś byłem na mieszkaniu które planuje zakupić wykonać pomiary w celu aranżacji wnętrza, w tym czasie 4 sąsiadów to zauważyło i przyszło mnie ostrzec przed zakupem w tym miejscu nieruchomości ze względu na notoryczne rozboje przed klatka jak i w, częste zgłoszenie i interwencje policji. Pijaństwo oraz wieczne imprezy dwójki sąsiadów do 24:00. Przez co mam teraz obawy przed zakupem. Moje pytanie jest następujące. Czy właściciel mieszkania który sprzedaje nieruchomość powinien mnie poinformować o zaistniałych sytuacjach panujących na klatce i czy mam szanse odzyskać na podstawie tego zadatek.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Gru 2023 14:09

Dzień dobry, zapewne ważniejsze jest czy chce Pan rzeczywiście zrezygnować z tego mieszkania. Zwrot zadatku jest wówczas możliwy na podstawie art. 394 § 3 k.c. poprzez wskazanie, że brak zawarcia umowy przyrzeczonej wynika z okoliczności zatajenia przed Panem charakterystyki sąsiedztwa. Jeżeli sprzedający nie zwróci dobrowolnie zadatku to konieczny byłby pozew o zapłatę tej kwoty z ciężarem udowodnienia tych okoliczności na Panu (np. zeznania tych sąsiadów jako świadków) i do oceny przez Sąd. Pozdrawiam, adw. Michał Filec