2024.02.11 godz. 12:27 Kraków, Małopolskie

Odstąpienie od umowy wynajmu sali weselnej.

Wyjaśnienie sytuacji

W 2023 została podpisana umowa wynajmu sali weselnej z terminem na 2025, wraz z wpłaceniem zadatku. Postanowiliśmy zmienić salę. Wyszliśmy z propozycją znalezienia innej pary na nasze miejsce w zamian za zwrot zadatku, lecz spotkaliśmy się z odmową. Czy oprócz utraty zadatku zleceniobiorca może żądać uiszczenia kar umownych? Jeśli tak to do jakiego terminu należy złożyć rezygnację aby ich uniknąć (umowa nie porusza tej kwestii). Jeżeli dowiemy się, że właścicielka szuka kogoś na nasz termin przed oficjalną rezygnacją ,czy możemy wnioskować o naruszenie umowy z jej strony?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 11 Lut 2024 13:22

Z reguły im szybciej złoży się rezygnację tym lepiej dla uniknięcia ewentualnych konsekwencji. Jeżeli zleceniobiorca nie chce się zgodzić na propozycję znalezienia innej pary to ma do tego prawo i trudno wymóc bez klauzul w umowie. Jeżeli są w umowie kary umowne i któraś ze stron ich nie przestrzega wtedy ma się prawo żądać kar umownych. Natomiast gdy w umowie nie ma zapisu Państwa wyłączności na ten termin to nie stanowi to naruszenia. Nie mam jednak pełnego stanu faktycznego Państwa umowy i jest to ocena ogólna. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie arkadiuszkozok@gmail.com Pozdrawiam

Zmodyfikowano dnia: 11 Lut 2024 13:32
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)