2022.11.14 godz. 11:27 Wałbrzych, Dolnośląskie

Odszkodowanie i zadośćuczynienie w przypadku umorzenia sprawy karnej. Chodzi o niesłuszne aresztowanie z powodu pomówienia.

Wyjaśnienie sytuacji

Witam. Mam takie pytanie. Wiem, że w przypadku uniewinnienia, za bezpodstawne aresztowanie, można się starać o odszkodowanie czy też zadośćuczynienie od skarbu państwa. Czy o taka sama sytuacja jest w przypadku umorzenia sprawy z powodu braku wystarczających dowodów aby skazać lub uniewinnić. Czy w przypadku umorzenia sprawy jest szansa na odszkodowanie lub zadośćuczynienie za bezpodstawny areszt.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2022 16:36

Dzień dobry, owszem - w takiej sytuacji należne jest zadośćuczynienie i odszkodowanie na podstawie art. 552 § 4 k.p.k. Wniosek w tym przedmiocie składa się do właściwego sądu okręgowego w terminie roku od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania (termin przedawnienia - można ewentualnie próbować go zwalczyć przy wyjątkowych okolicznościach powołując się np. na art. 5 k.c.). W razie potrzeby sporządzenia takiego wniosku i poprowadzenia sprawy zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, adw. Michał Filec

Zmodyfikowano dnia: 15 Lis 2022 16:38