2020.08.09 godz. 14:59 Poznań, Wielkopolskie

Odszkodowanie oraz wycofanie oskrzenia przez policjanta

Wyjaśnienie sytuacji

Witam Moj narzeczony wczoraj przez policje zostal doprowadzony do izby wytrzezwien. Prawdopodobnie pobil również policjanta i byl agresywny. Pytanie mam teraz takie czy mimo wszystko prawnik moze poprosic policjanta o wycofanie oskarzenia i jezeli byla taka interwencja to czy narzeczony powinien dostac protokół zatrzymania?. Kuzynka narzeczonego niby zalatwila prawnika ktory rozmawial z policjantem ktory został prawdopodobnie pobity i wycofa oskarzenie ale zażyczył sobie odszkodowania gdzie kuzynka narzeczonego ma dac prawnikowi. Boje sie ze po prostu kuzynka chce wyłudzic od nas pieniadze.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marzena Klimczak

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Sie 2020 18:21

według mnie będzie trudno "wycofać oskarżenie". Napaść na funkcjonariusza jest przestępstwem ściganym z urzędu i jeżeli napaść została zgłoszona, to sprawa będzie toczyła się z urzędu. W związku z powyższym nawet jeżeli policjant "wycofa oskarżenie", to nic to nie da, bo i tak prokurator może sporządzić (i prawdopodobnie tak się stanie) akt oskarżenia przeciwko narzeczonemu. Co do "odszkodowania" (w prawie karnym nazywa się to naprawieniem szkody), to faktycznie narzeczony może zapłacić, ale to musi być w wyroku karnym.